Визначні дати

Лічильники

Яндекс.Метрика
Понеділок, 10 грудня 2012 21:16

Тарас Гулько Хронологія розселення людей на території села Великий Олександрів

Автор
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Численні знахідки указують на те, що на території села Великий Олександрів жили люди за декілька тисячоліть до нашої ери і досягли певного розвитку за часів раннього неоліту.

Широка мережа повноводних річок, широкі видолинки і високі береги, покриті лісами, захищали від північних вітрів - все було сприятливим для життя людей виникнення поселень Новий тік і Романів. Багаті доступні для добування поклади вапняк сприяли розвитку виробництва вапна, ремісництва, а повноводні ріки — транспорт'

торговим зв'язком та приваблюванню різного роду грабіжників. Тож місцевому населенню довелося постійно вести боротьбу за незалежність, про що свідчать матеріальні пам'ятники та легенди (зокрема, легенда про Марусю).

Під впливом систематичних нападів грабіжників, ця антична цивілізація занепала та на деякий час зійшла з історії, сліди її матеріальної культури були зруйновані розібрані, занехані - зникли.

З У-ІІІ ст. до н.є. на Подністровщині формуються праслав'яни, а згодом племя наших предків, землеробів - тиверців. Вони селяться поруч з старими поселеннями Нови тік, Романів, Ушиця вздовж річок. Так виникають «кутки» Григорівка, Рикшин (очевидно татарська назва), поселення в Яру, на долині під Скалою. В цей час зростає матеріальна культура: на річках будують млини, замість землянок і зрубових будинків; (одна така хата Комірків достояла до початку XX ст..) почалось будівництво дерев'яне глиняних і тесаних будівель.

Поселення виходять з ярів на «суходіл» - високі плато, горби і схили, де необхідно копати глибокі криниці, будувати вздовж схилів дороги, профілювати майданчики під забудівлі. Такими «кутками» є Нові Рикшини - від «Польових воріт» до долини, Гора, Суходільна частина Малого Олександрова. Ці поселення формувалися у XVIII ст.. (у 156 році була побудована великоолександрівська Церква) забудова «Нових Рикшнів закінчилася до початку XX ст..

Є деякі припущення щодо назви «Слобода».

Зазвичай на слободах поселялися вільні від кріпацтва люди: відходники, втікач прибульці. Такою є, зокрема, - Слобідська Україна, яка була заселена відходниками закріпаченої України. Очевидно, на нашій Слободі поселялися різні прибульці, яким пан дозволяли поселення. Про це свідчать    ряд прізвищ, корені яких немісцевого, не слов'янського походження: Тарадуди, Кокойки, Муци, Олендри, Волошини, Коржаки, Магаляси, Гульки (дві різні родини), Пшипи, очевидно, предки цих родин прибули з інших місцевостей.

Читати 1347 разів Останнє редагування Середа, 19 листопада 2014 15:58
Детальніше в цій категорії: « Розкуркулення ОТАМАНША МАРУСЯ »