Визначні дати

Лічильники

Яндекс.Метрика
Понеділок, 10 грудня 2012 21:17

Розкуркулення

Автор
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Тема «Розкуркулення» розглядалася в різні часи по-різному. У 20-30 роках XX ст. розкуркулення було, як реалізація ідеології боротьби з приватниками-експлуататорами, коли експлуататор був головним класовим ворогом трудящих. «Винищимо куркуля як клас, як бур'ян в полі» - тоді був лозунг.

Згодом розкуркулення стало «підґрунтям» наступної колективізації, де воно,
розкуркулення, було реально здійснене. Куркуль був знищений, як клас! Заможні селяни
(від 5 десятин землі) були на грані, вони легко були розкуркулені, якщо ие виявляли
лояльності до побої влади.                                 

Звідки взявся куркуль 20-х років?

Вважаю, що основою «окуркулення» окремих селян послужили Столипінська реформа 1911-13 рр. та НЕП у 20-х роках. За столипінською реформою було дозволено вихід із громади окремих селян на самостійні господарства, на хутори з викупом землі. Держава надавала їм пільги. За часів НЕПу розгорнулась особиста ініціатива окремих людей до комерції (бізнесу), збагачення... На село стала поступати сільськогосподарська техніка, агрономічна освіта. Так появилися багатії.

«Багатії» - селяни були швидше рабами а не панами свого положення. Господарювання велося виключно . своїми силами. Найом робітників не дозволявся, • вважалося - експлуатація! Батьки і працездатні діти трудилися день і ніч, до школи не ходили. Господарство вимагало великих фінансових витрат, економили на всьому: на одягу, харчуванні... «куркуль сала не їв - тільки дивився на нього», - говорили тоді. Зате, вони створювали зразкові селянські господарства, які з трудом вдаються нашим теперішнім фермерам.

У нашому селі було розкуркулено 5 родин. Дві родини - це були наші корінні селяни, досить багаті, вони були вислані з села ( в Сибір), на їх садибах були створені колгоспні двори, там вони існують і досі. Одне з таких господарств мною описане нижче.

Інші троє: Прус, Конопко, третього не пам'ятаю, добровільно зріклися свого майна, репресовані не були.

Щось у моїй пам'яті закарбувалося з розпродажі майна розкуркуленого. Це був справжній аукціон, тільки без молотка. Продавець піднімав над головою стілець і питав: хто скільки дасть...

Цей факт, що відбувався в історії нашої країни, негативний. Куркуль міг лояльно співіснувати з колективними господарствами і з часом, під кінець 30-х років, самоліквідувався би. Адже напередодні війни 1941 року колгоспи «набрали силу» і були визнані селянами (і суспільством в цілому) не тільки, як економічно, але й морально, свідомо.

Але в полум'ї революції: «ми стагіьій мир мьі полностью разрушим» отаке було, яке в історії болить і досі.

Читати 1166 разів Останнє редагування Середа, 19 листопада 2014 15:58