Визначні дати

Лічильники

Яндекс.Метрика
Понеділок, 10 грудня 2012 21:19

Колгосп ім. Шевченка

Автор
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

По завершенні колективізації у 1931-1932 рр. село ввійшло в нормальний ритм життя. Створено колгосп ім. Шевченка і «16-річчя Жовтня».

Люди, колгоспники, обробляли землю: орали, сіяли, косили, жали, молотили, здавали державі.хліб, решту врожаю залишали на насіння та видавали на трудодні.

По-старому переважала ручна праця. Не було ще ні тракторів, ні автомобілів. Але був трудовий ентузіазм!

Приємно згадувати, як жіноча ланка (10-15 чол.) йшли з поля з роботи з серпами і співали народні українські пісні. Косарі ня сінокосі тягнулися  кпючем, наче ключ диких гусей в небі, і так загоном в такт тільки свистіли коси. А піонери на своїх зльотах співали пісню: «Виступає нас немало, аж 12 косарів, косим клевер, косим трави на комунівській землі...»

У створеному колгоспі велось розширене сільськогосподарське виробництво. Крім зернових культур вирощувалися овочеві та з усуспільнених пасік - пасічництво. На трудодні видавали тоді хліб, овочі, мед, корми для худоби. Згодом цього не стало.

Почали поступати трактори і сільськогосподарські машини. Перший трактор, що появився в колгоспі, викликав цілий «фурор»: збіглися дорослі і діти, а коли він пройшов по полю і виорав борозну глибиною 25 см. (кінним плугом виорювали до 15 см), то скептики тут же заявили: «виорав дику землю», крім того, засмердів землю гасом...

 Про перший автомобіль був створений міф: якщо він рухатиметься зі швидкістю 100 км/год, то може злетіти, піднятися в повітря!

Пастухи, захоплювалися, спостерігаючи, як величезний трактор ЧТЗ тягнув за собою 8-корпусний плуг, що орав борозну шириною майже 2,5 метри, а тракторист, молодий парубок, потягуючи то за один, то за другий важелі - штурвали, співає пісню Село жило в трудовому захопленні. 

Молодіжні ланки третьої бригади бригадира Гулька Авксеня змагалися між собою за покликом знаменитої п'ятисотенниці Марії Демченко за вирощення 500 центнерів буряків з гектара. Молоді жінки й дівчата ходили по хатах, збирали органічні добрива, особливо курячий помет, їм хазяї охоче віддавали це цінне добриво, ще й допомагали його. вибирати. Роботу молодіжних ланок висвітлювала комсомолка Тиха Марія, . Випускалися екстерні сценівки - блискавки, які вивішувалися біля контори колгоспу.

На жаль, не обходили село і трагічні періоди життя. Були партійні чистки і боротьба. з «ворогами народу», був голод 1933 року.

Поголовного голоду в селі не було, працювала школа, де давали «гарячі сніданки», була в містах карткова система. Діти наших селян, зокрема брат Михайло, навчалися технікумах. До села нахлинули були багато нужденних, які міняли одежу і різні предмет; на продукти.

Читати 1392 разів Останнє редагування Середа, 19 листопада 2014 16:00