Как сделать потолок из гипсокартона. Как сделать подвесной потолок в доме. Какой потолок лучше сделать. Отделка ванной комнаты. Быстрая отделка ванных комнат панелями. Отделка ванной комнаты пластиковыми панелями. Кровля крыши профнастилом. Качественные материалы для кровли крыш. Крыша из мягкой кровли. Самоделки для сада. Успешные самоделки для сада своими руками. Самоделки для сада и огорода. Ванная мебель для ванной комнаты. Купить мебель для ванных комнат недорого. Заказ мебели для ванной комнаты. Бизнес малое производство. Самый малый бизнес идеи производство. Новый бизнес производство. Монтаж дверей своими руками. Быстрый монтаж входных дверей. Легкий монтаж пластиковых дверей. С чего начать ремонт квартиры. Быстрый ремонт дома с чего начать. Ремонт своими руками для начинающих.

Визначні дати

Лічильники

Яндекс.Метрика
Понеділок, 10 грудня 2012 21:30

Наша школа

Автор
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

У 1930 році в нашому селі відкрилася семирічна школа.

Першими учнями відкритої школи були в основному «переростки», тобто, зібрані випускники попередніх років початкової школи. . Школа вела велику культурно-просвітницьку роботу. В школі був свій комсомольський осередок. Учні старших класів брали участь в ліквідації неписьменності населення - Лікнепі. Випускники першого випуску 1933 року грали важливу роль в житті села. Слишинська Л.І., Магаляс-Донцов П. стали зразу вчителями молодших класів, інші включились в роботи в колгоспі, Федорів Андрій - у військове училище, Гулько Михайло, Трубіцький Іван - в технікум, Пруса Анатолія, здібного художника, через те, що він був сином «буржуя» (батько його був колишнім повітовим чиновником), не прийняли до комсомолу і не прийняли в технікум... (подальша доля його мені не відома).

Школа «на долині» була пристосована для проведення вистав колективів художньої самодіяльності. Там учні і сільські активісти ставили п'єси Карпенка-Кароґо «Мартин Боруля», «Сто тисяч», я добре пам'ятаю виступ шкільного хору з піснями «Наш паровоз летит вперед», «Ой як тяжко-важко».

Комсомольці села, в т.ч. учні, брали участь в проведенні колективізації. Зараз можна сказати, що колективізація - то була досить важка, складна і серйозна реформа села, і проходила вона в формі «тихої» громадянської війни держави з селянством.

Школа, її учительський і учнівський колективи, грали важливу роль в житті села. Хоч не вистачало професійних вчителів, в село стали направляти випускників 7 і 10-річних шкіл на вчительську роботу. Такими, зокрема, були випускники нашої школи Слишинська Л.І. і Магаляс П. їх готували до вчительської роботи на курсах за 2-3 місяці. До речі, тоді досить поширеною була система курсів, на яких за короткий час готували трактористів, комбайнерів, бухгалтерів, слюсарів, а на річних - механіків, медпрацівників і ін.

 

 

 

В село було направлено багато молодих вчителів. Деякі приїжджали з родинами, інші одружувалися між собою, пізніше вони стали зразками культурних сімей (Полугарови, Дзікевичі, Борусевичі). Окремі, перебуваючи в селі, окривалися від політичних переслідувань. Такою була Бродовська Л,.

Школа 30-х років XX ст. стала одним із головних чинників культурного розвитку села. До початку війни 1941 року в селі майже не стало неписьменних. Молодь віком від 1924 року і старші вже мали неповну середню освіту. Радянська Армія була 100-відсотково «грамотною» - це зіграло важливу роль в її перемозі у Великій Вітчизняній війні.

Заслугою школи є те, що вона дала початок «окультурення» місцевої сільської мови, наближаючи її за складом і діалектом до літературної української мови. Перебуваючи в селі, я виразно чую, як змінилася мова моїх земляків в порівнянні з мовою часів мого дитинства.

Читати 1138 разів Останнє редагування Середа, 19 листопада 2014 16:02
Детальніше в цій категорії: « ЛЕГЕНДА Джерело »