Визначні дати

Лічильники

Яндекс.Метрика
Понеділок, 10 грудня 2012 21:30

Наша школа

Автор
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

У 1930 році в нашому селі відкрилася семирічна школа.

Першими учнями відкритої школи були в основному «переростки», тобто, зібрані випускники попередніх років початкової школи. . Школа вела велику культурно-просвітницьку роботу. В школі був свій комсомольський осередок. Учні старших класів брали участь в ліквідації неписьменності населення - Лікнепі. Випускники першого випуску 1933 року грали важливу роль в житті села. Слишинська Л.І., Магаляс-Донцов П. стали зразу вчителями молодших класів, інші включились в роботи в колгоспі, Федорів Андрій - у військове училище, Гулько Михайло, Трубіцький Іван - в технікум, Пруса Анатолія, здібного художника, через те, що він був сином «буржуя» (батько його був колишнім повітовим чиновником), не прийняли до комсомолу і не прийняли в технікум... (подальша доля його мені не відома).

Школа «на долині» була пристосована для проведення вистав колективів художньої самодіяльності. Там учні і сільські активісти ставили п'єси Карпенка-Кароґо «Мартин Боруля», «Сто тисяч», я добре пам'ятаю виступ шкільного хору з піснями «Наш паровоз летит вперед», «Ой як тяжко-важко».

Комсомольці села, в т.ч. учні, брали участь в проведенні колективізації. Зараз можна сказати, що колективізація - то була досить важка, складна і серйозна реформа села, і проходила вона в формі «тихої» громадянської війни держави з селянством.

Школа, її учительський і учнівський колективи, грали важливу роль в житті села. Хоч не вистачало професійних вчителів, в село стали направляти випускників 7 і 10-річних шкіл на вчительську роботу. Такими, зокрема, були випускники нашої школи Слишинська Л.І. і Магаляс П. їх готували до вчительської роботи на курсах за 2-3 місяці. До речі, тоді досить поширеною була система курсів, на яких за короткий час готували трактористів, комбайнерів, бухгалтерів, слюсарів, а на річних - механіків, медпрацівників і ін.

 

 

 

В село було направлено багато молодих вчителів. Деякі приїжджали з родинами, інші одружувалися між собою, пізніше вони стали зразками культурних сімей (Полугарови, Дзікевичі, Борусевичі). Окремі, перебуваючи в селі, окривалися від політичних переслідувань. Такою була Бродовська Л,.

Школа 30-х років XX ст. стала одним із головних чинників культурного розвитку села. До початку війни 1941 року в селі майже не стало неписьменних. Молодь віком від 1924 року і старші вже мали неповну середню освіту. Радянська Армія була 100-відсотково «грамотною» - це зіграло важливу роль в її перемозі у Великій Вітчизняній війні.

Заслугою школи є те, що вона дала початок «окультурення» місцевої сільської мови, наближаючи її за складом і діалектом до літературної української мови. Перебуваючи в селі, я виразно чую, як змінилася мова моїх земляків в порівнянні з мовою часів мого дитинства.

Читати 1148 разів Останнє редагування Середа, 19 листопада 2014 16:02
Детальніше в цій категорії: « ЛЕГЕНДА Джерело »